Změny při nákupu a prodeji aut v roce 2015

Od nového roku 2015 se změní způsob, jak registr vozidel zaznamenává auta, která mění majitele. Nově již nebude možné vozidlo z registru odhlásit a nechat budoucího majitele, aby si jej sám znovu přihlásil – obě operace budou muset proběhnout najednou, a to v místě bydliště prodávajícího.

Pro převod bude nutné obstarat si notářem ověřenou plnou moc a zajistit ihned povinné pojištění převáděného auta. Vozidlo rovněž musí projít evidenční kontrolou na STK.

Co udělat s odhlášenými auty

Auta, která budou k 1. 1. 2015 v „polopřevodu“ (původní vlastník se odhlásil a nový nenahlásil):

  • do 30. 6. 2015 je nutné přihlásit vlastníka a doložit, že auto je technicky způsobilé k provozu, prošlo evidenční kontrolou a je pojištěné. Jinak bude vůz vyřazen z registru, tedy považován za zaniklý a už jej nepůjde nikdy přihlásit. Pokud s ním bude někdo jezdit, hrozí mu pokuta v řádu desetitisíců a sebrání řidičského průkazu na půl roku.

Auta, která budou k 1. 1. 2015 v „depozitu“ (dočasně odhlášená s odevzdanými SPZ):

  • doba dočasného vyřazení méně než 18 měsíců: vlastník nemusí dělat nic, po 31. 12. 2015 se vůz automaticky v registru překlopí do režimu „vyřazeno z provozu“, což je obdoba dnešního depozitu (auto bude úředně existovat, ale bude mít odevzdané značky, nebude se s ním smět jezdit a nebude se na ně muset platit povinné ručení)
  • doba dočasného vyřazení přesáhla 18 měsíců: vlastník musí do konce roku 2015 nahlásit obecnímu úřadu, kde auto stojí a jak je hodlá využívat. Pak se z dnešního depozitu překlopí do režimu „vyřazeno z provozu“ (viz předchozí bod). Pokud toto vlastník nenahlásí, auto bude definitivně vyřazeno, úředně zanikne a už nebude možné je znovu přihlásit.

Zdroj: Ministerstvo dopravy

Neplýtvejte při prodeji auta dovolenou! Celý proces odhlášení a nového přihlášení do registru vozidel, povinné pojištění i notářské ověření plné moci vyřídíme za vás.

Zdroj: iDnes